Znate za ono pitanje – Šta je starije, koka ili jaje? Slično tom pitanju je – Da li je bolje ići na putovanje u solo režiji ili preko agencije? Svaka opcija ima prednosti i mane. U solo verziji možete sami kreirati plan puta, birate datum koji odgovara vama, ako idete preko agencije nemate briga oko organizacije puta. Ipak, za neke destinacije agencija je verovatno bolji izbor. Kada govorimo o putu u Keniju, putovanje preko agencije je bolja opcija zbog mnogih faktora koji su objašnjeni u tekstu. Da krenemo sa najbitnijim pitanjima, pa polako do suštine…
Koliko košta safari?
Svi koji se odluče na safari moraju znati, a verovatno već i znaju, da neće proći jeftino. Ne računajući put do Kenije, jedan dan na safariju se kreće od 300 do 1300 evra. Zašto je toliki raspon cene? Prvo, cena zavisi od doba godine kada idete, najskuplje je tokom velike migracije, a nešto jeftinije van tog perioda. Drugo, zavisi od toga koji smeštaj, kamp odaberete. Smeštaj u nacionalnim parkovima se razlikuje kao i na svakoj drugoj destinaciji na svetu. Ukoliko se odlučite na skromni smeštaj bez dodatnih stvari, npr. bazena, proći ćete jeftinije. Ako ne želite da se odreknete luksuza i komfora, spremite novac. Dalje, ako želite neke od dodatnih aktivnosti, na primer letenje balonom, uračunajte i to u budžet.
Zašto je safari tako skup?
Istina je da safari i Afrika uopšeno nisu najjeftinija destinacija, ali svi koji su bili kažu da vredi svakog dinara. Teško da ćete naći osobu koja je posetila istočnu Afriku i koja će vam reći da ne želi ponovo da dođe i ponovi iskustvo. Prvo i najvažnije, putovanja po Evropi, Americi i Aziji su jeftina iz razloga što imate veliku ponudu avio kompanija, uređene saobraćajnice, drumski, železnički saobraćaj. Afrika je druga priča, nema velikih aerodroma već samo piste koje mogu da prime manje avione, nema puteva, vozova, autobusa, železnica. Putna infrastruktura je krajnje nerazvijena i to mnogo utiče na cenu.
Kada dođete u kamp pogledajte oko sebe, tamo nema saobraćajnica, zapitajte kako sve, ali apsolutno sve, dolazi u taj kamp. Zamislite koliko košta transport namirnica i svega što se svaki dan koristi do tamo. Sve ta roba je prešla hiljade kilometara po lošim putevima, neretko i prelazeći reke da biste vi imali ono što vam je potrebno. Ako dolazite avionom u kamp treba vam oko 2 sata, kamionima trebaju 2 dana, a da se koristi avion za transport robe, to je još skuplje. Takođe, potrebna je neverovatno dobra organizacija da bi kampovi imali sve neophodno jer je najbliža prodavnica u proseku daleko 200 kilometara, a to samo podiže cenu.
Svaki nacionalni park funkcioniše i opstaje zbog neverovatnog broja osoblja. U evropskim hotelima imate portira, sobaricu, barmera, konobara i tu se lista završava. U nacionalnim parkovima ima mnogo više zaposlenih, omer je 5 : 1. Zašto je to tako? Ljudi koji rade ovde ne idu kući nakon radnog vremena, oni spavaju na sličnim mestima kao i vi, mora im se obezbediti obrok, higijena, medicinska pomoć i još mnogo toga kako bi imali normalne uslove za život. Mnogi kampovi imaju usluge privatnog batlera, bejbisterke, a pošto funkcionišu kao zajednica, moraju imati i baštovana, zaposlene na sprečavanju krivolova, neverovatan broj čuvara plus radnike koji rade na poslovima održavanju, tipa građevinari, majstori. Sve nabrojano samo povećava troškove. E, zato je safari tako skup.
Kako otići na safari – solo režija ili preko agencije
Ukoliko želite sami da isplanirate put imajte na umu par stvari, avionske karte su poprilično skupe, od Beograda, Zagreba, Sarajeva ili Podgorice do Najrobija se putuje više od 13 sati i imate jedno presedanje u Dohi ili Dubaiju. Prosečna cena karata je 850 evra, ako pratite akcije i rezervišete mesecima unapred, možete proći jeftinije.
Što se tiče safari paketa, cene su raznolike, ali neki prosek je 250 evra po danu, u to su uračnati smeštaj, hrana, prevoz u Keniji i vodič. Safari paketa im takođe raznih. Na primer, ukoliko se odlučite za opciju 2 dana safarija (jedno noćenje) da letite iz Najrobija za Masai Maru, cena je od 850 USD do 1050 USD, 3 dana su 1150 USD do 1500 USD, 4 dana 1260 USD do 1785 USD.
Recimo da se odlučite za srednju opciju, 3 dana, zlatnu sredinu, ovako će vaše putovanje izgledati:
- 1 dan – Kupe vas sa aerodroma u Najrobiju i odvode na Wilson aerodrom odakle poleću avioni za nacionalne rezervate (u ovom slučaju Masai Mara). Ovde čekate otprike 1 sat, čekirate se i prolazite kroz standardnu proceduru. Važno je da znate da vaš prtljag ne sme da prelazi 15 kilograma jer su ovo mali avioni. Kada stignete na jednu od pista prevoze vas safari vozilima do kampa. Ovde budite spremni na to da najverovatnije nećete biti sami u vozilu, tu su i drugi putnici. Usput razgledate i uživate u savani. Kada stignete u kamp imate vremena za odmor i onda odlazite na safari koji traje par sati i po pravilu oko 18 časova se vraćate u kamp, taman je vreme za večeru i spavanje.
- 2 dan – ujutru ustajete oko 6.30 i odmah idete na safari. Rani, jutarnji i večernji safari su najbolji jer su tada životinje najaktivnije. Ostatak vremena provodite u kampu. Sada, caka je u tome da se dobro informišete šta vaš kamp nudi za koju cenu (otuda raspon u ceni). Ukoliko kamp ima bazen, cena je veća, ako su uključene neke dodatne aktivnosti, na primer safari u balonu ili šetnja sa vodičem, cene su takođe veće. Zato je bitno da dobro istražite, kontaktirate nadležne u nacionalnom kampu koji odaberete šta tačno ulazi u cenu da ne bi bilo neprijatnih iznenađenja.
- 3 dan – safari je gotov, poslednji put dobro osmotrite savanu i pozdravite se s njom. Nakon doručka odvode vas onako kako su vas i doveli, vozilo, pista, Najrobi. S tim da su vodiči zaista ljubazni i spremni da odgovore na sva vaša pitanja i upute vas da ne biste negde pogrešili. Verovatno ćete se voditi mišlju, bilo je lepo dok je trajalo, nazad u svakodnevnicu!
Da bi vam bilo preglednije i jasnije, evo šta je uključeno u većini safari paketa koje možete pronaći na netu:
- Smeštaj na bazi punog pansiona (sve ponude u Keniji su na bazi punog pansiona, pročitajte deo o tome zašto je safari tako skup).
- Prevoz od Najrobija do rezervata i od rezervata do Najrobija.
- Usluge profesionalnog vodiča i vozača koji govore engleski jezik.
- 24 – časovna podrška. Ovo se odnosi na sve nepredviđene situacije, kao i na sva moguća pitanja i dileme tokom boravka. Za sve kampove važi pravilo da je osoblje zaista ljubazno i pristupačno.
- Ulaznica za naconalni park
Nije uključeno u cenu paketa:
- Avionska karta do Najrobija i troškovi vize.
- Napojnice, pića, pranje veša, pozivi i svi troškovi toga tipa.
- Dodatne aktivnosti. Na primer, poseta Masai plemenu je 40 dolara po osobi, letenje balonom je 485 dolara po osobi i večera u čuvenom Karnivore restoranu je 40 dolara po osobi. Neke agencije imaju pakete sa navedenim sadržajima.
U suštini, kada sami režirate put na safari imate slobodu da sami birate sadržaje, kada ćete gde biti, planirate aktivnosti i slično i to je najveća prednost. Ako ste majstor organizacije i imate vremena da pratite razne akcije možda i možete proći jeftinije, ali budite svesni da se cena neće puno korigovati. Ali, imajte na umu i to da razne agencije u Srbiji imaju odlične pakete i da rade direkno sa nacionalnim parkovima pa je sve jeftinije zbog grupnih aranžmana. Takođe, putovanje preko agencije je sigurnije. Kenija je sigurna zemlja, ali ipak je daleko i dobro je biti u grupi. Još jedna bitna stvar, velika migracija zebri i gnua se odvija od jula do oktobra, niko živ sem životinja ne zna kada će krenuti i gde će se u određenom trenutku nalaziti. Životinje prate kišu i traže pašnjake za ispašu, a zbog klimatskih promena i sama migracija se promenila. U poslednje vreme dešava se da krenu ranije ili kasnije, a vi to iz Srbije ili generalno sa bilo kog mesta na planeti sigurno ne možete znati. S druge strane, nacionalni rezervati prate ponašanje životinja, vremenske prognoze i prave pakete u skladu sa tim. Jer, pravi doživljaj safarija je pogled na veliku migraciju i ona je san svakoga ko ode na safari.
Pregled troškova u solo verziji izgleda ovako:
- Avio karta iz Beograda do Najrobija – 850 USD
- Viza – 35 USD
- Safari paket – 900 USD
- Izleti Najrobi – 150 USD
Po ovome, dolazimo do sume od 1935 USD za 3 dana safarija.
Da se ne biste obeshrabrili, imamo dobre vesti! Turističke agencije na našim prostorima imaju ponude koje uključuju safari plus posete drugim turističkim mestima za manje novca. Prednosti putovanja putem agencije su brojne, agencija će se pobrinuti za sve detalje vašeg putovanja, uključujući rezervaciju smeštaja, prevoza, safari tura i ostalih aktivnosti. To vam omogućava da vam jedina briga bude iščekivanje puta u Afriku. Agencije takođe imaju kontakte u svakoj zemlji u koju putujete, što je slučaj i sa Kenijom. U mnogim agencijama je moguće izraziti svoje želje, ukoliko želite da posetite neko mesto koje nije predviđeno planom, agencija to može ostvariti. Takođe, agencija ima sve podatke o zemlji u koju putujete i zna za sve cake i začkoljice koje vam mogu poremetiti putovanje. Agencija će vas, poput dobrog profesora, pripremiti pre polaska. Možda najbitnije je od svega što agencija nudi je sigurnost. Putovanje sa agencijom pruža dodatni nivo sigurnosti, agencije vas osiguraju i bilo šta nepredviđeno da se desi, postoje sigurnosti protokoli. To su stvari na koje ponekad i ne obraćamo pažnju, ali su vrlo bitne.
Naravno, ni sve agencije nisu iste, pa je i tu potrebno napraviti selekciju. Koristite blagodeti interneta i upustite se u čitanje recenzija putnika, ako imate nekoga od porodice ili prijatelja ko je putovao na safari, tražite preporuku od njega. Zatim proverite da li agencija ima potrebne licence i certifikate za obavljanje delatnosti u turističkoj industriji. Bitan faktor je i vreme postojanja agencije, ako je agencija sa dugom tradicijom i nizom uspešno ostvarenih putovanja, to je to. Kada ste to proverili, kontaktirajte ih i recite šta su vam želje da bi oni proverili mogućnosti i dali vam ponudu. Pogledate više agencija, uporedite cene, ali imajte na umu da najjeftinija opcija nije uvek najbolja. Put u Keniju nije mala stvar i nije nešto na čemu trebate štedeti jer kako god okrenete, nećete proći jeftino.
Evo dva primera agencijskih ponuda. Agencija Globetracker iz Podgorice ima ponudu koja uključuje dva dana safarija u Masai Mara, zatim se ide na Kilimandžaro i na kraju na zasluženi klasični odmor na Zanzibar, magično ostrvo začina. U ponudu je uključena poseta Masai plemenu koja se inače plaća 40 dolara. Kilimandžaro, najviši vrh Afrike, je priča za sebe, impozantan je kada ga gledate iz daljine, a kamoli kada ga posetite. Tokom penjanja na Kilimandžaro videćete plantaže banane, ananasa, stabla baobaba, lokalna sela koja su ista vekovima. Pored čula vida, zadovoljićete i čula okusa. Kako vam zvuči narandža iz Afrike ili čapata (afrička palačinka)? Ceo jedan dan ćete provesti na Kilimandžaru upijajući lokalnu kulturu, okuse i mirise. Kao šlag na tortu dolazi Zanzibar koji je odličan nakon 3 dana hodanja po safariju i penjanja po planini. Pogledajte detaljnije objašnjenu ponudu na
https://globetracker.rs/aranzmani-putovanje/safari-zanzibar-kenija-tanzanija-afrika/
Ukoliko ne želite da napuštate Keniju, Globetracker ima ponudu i za to, za 1599 evra posetićete čak tri nacionalna parka – Masai Mara, Naivaša i Nakuru, zatim se ide na Diani beach, jednu od najlepših plaža Kenije i Indijskog okeana. Pogledajte detaljnije na Mombasa + Safari + Kenija | BEZ doplata | ALL INCLUSIVE odmor (globetracker.rs)
Suma sumarum, putovanje u Keniju je uvek dobar izbor kako god da odlučite. Najbitnije je da se dobro organizujete i raspitate. Pretražujte sajtove nacionalnih parkova u Keniji, možda ugrabite neki popust, takođe pratite sajtove avio kompanija, i tu se može naći povoljna karta. Dakle, ako volite da istražujete i imate vremena i energije za planiranje, putujte samostalno. S druge strane, ako želite da olakšate sebi i drugima oko vas, jer planiranje puta u istočnu Afriku može biti stresno, odaberite agenciju. Dobra agencija, ista takva ponuda (a destinacija je 100 % dobra) dobar provod i uspeh su zagarantovani.