SAFARIUKENIJI.COM – Cene, Saveti i Iskustva

Safari u Keniji – kada ići i šta su Velike migracije životinja?

blog

Safari u Keniji jedno je od najuzbudljivijih iskustava posmatranja divljih životinja na celom svetu. Kenija nudi raznolikost krajeva i divljih životinja koji ostaju bez daha. Ali, kada je najbolje otići u posjetu ovom afričkom dragulju? Ne mislimo na vašu starost, nikada niste previše mladi ili stari da biste otišli u Kenij, misli se na godišnje doba. Zatim, šta je Velika migracija koje godišnje privlači hiljade posetilaca iz celog sveta?

Kada ići na safari u Keniju?

Dakle, kada je najbolje otići na safari, proleće, leto, jesen, zima? Odgovor je – svaki mesec je dobar, to jeste, u svakom mesecu se nešto dešava, klima u Keniji je takva da su životinje aktivne tokom cele godine. Jul i avgust su najbolji ako putujete u Masai Maru i želite da vidite Veliku migraciju, a ako planirate putovanje u neki drugi nacionalni park, ne možete da pogrešite. Isto tako, u Masai Maru možete da odete van sezone Velike migracije. Prosečne temperature u Keniji su prijatne, neće vam trebati zimska oprema, samo lagana jakna, noći su nešto hladnije, ali ne toliko da ne mete izaći napolje i gledati životinje.

Klima u Keniji se može posmatrati kroz sušne i vlažne periode. Kenija se nalazi na ekvatoru i klima je prijatna. Sušni period traje od juna do oktobra, to su najhladniji meseci jer je tada u Keniji zima. Dnevne temperature su oko 23 stepena ili oko 28, zavisi gde se nalazite. Dakle, ovde nema hladnoće na koju smo mi navikli, ovo je afrička hladnoća. Kišni period traje od novembra do maja i ovo je letnji period gde su dnevne temperature oko 28 stepeni, ponovo zavisi gde se nalazite. Na primer, na obali je dosta toplije, u Najrobiju hladnije. Iako je kišna sezona to ne znači da u ovom periodu ne trebate ići, ovi meseci se dele na tri manja perioda:

gt safari kenija migracija zivotinja
  • Mart – maj: temperature su ugodne, ali ima dosta padavina. Uprkos kiši, može se uhvatiti lepo vreme tokom dana koje se iskoristi za obilazak. Ali, ovo se smatra za najnepovoljnije vreme za odlazak.
  • Novembar i decembar: ovaj period je poznat kao „period kratkih kiša“. Mogući su povremeni letnji pljuskovi u popodnevnim i večernjim časovima.
  • Januar i februar: ovaj period je nepredvidiv što se tiče padavina, dakle promenjivo sa dužim sunčanim periodima.

Vreme odlaska najviše zavisi od vas i vaših očekivanja. Ukoliko želite da izbegnete gužve, posmatrate krajolik i životinje, nije vam primarni cilj da vidite Veliku migraciju, proljeće je dobar izbor. Tada su cene niže što je još jedan plus. Ako volite da idete onda kada svi idu birajte period od jula do kraja avgusta jer traje Velika migracija životinja i tada je prisutan veći broj životinja, pa je taj period najpoželjniji za odlazak, ali i najskuplji. Septembar i oktobar su za nijansu jeftiniji jer je Velika migracija prošla i nema toliko turista. Najjeftiniji meseci su od aprila do sredine juna uključujući period oko Uskrsa.

Da vidimo kako to izgleda po mesecima:

  • Januar je odlično vreme da posetite Keniju radi gledanja životinja i tada je vrhunac letnje sezone. Januar se nalazi između dva kišna perioda, dugog i kratkog, a to vreme je odlično za odmor na plažama Kenije, samo imajte na umu da su temperature tada visoke.
  • Februar je jedan sjajan mesec za safari u Keniji, centralni deo je topao tokom dana a prohladan tokom večeri i noći. Na obali je i dalje vruće tokom dana, ali i tokom noći. Februar ima najniži nivo padavina u Masai Mara u poređenju sa ostatkom godine, a šanse da se životinje vide dok su na pojilima su veće. Februar je takođe mesec kada možete otići na drugi najviši vrh Afrike – planinu Kenija.
  • U martu se vreme manja, sa vrućeg i suvog dolazi se do mokrog i kišovitog. Kiša je uobičajena pojava u velikom delu zemlje. Savana tada postaje blatnjava, a neke oblasti je teško i posetiti zbog neprohodnih puteva. Prednost marta je što nema gužve i cene su manje.
  • April je jedan od najkišovitijih meseci u Keniji. Najrobi je još uvek vruć tokom dana, a prijatan noću, dok je u Mombasi vruće i tokom dana i tokom noći. Vožnja savanom je svojevrsni izazov, ali je fantastičan period za fotografe. Prašine nema, vegetacija je bujna i zelena, a nebo je u svakojakim bojama. Sve ovo pruža slike neverovatnih pozadina, a u centru su divlje životinje. Savet za fotografe – zaštitite svoju opremu!
  • U maju se smiruju kiše, postaje hladnije i plaže više nisu raj za sunčanje. Bežite u savanu!
  • Jun označava početak duge sušne sezone koja se smatra najboljim veremenom za odlazak u Keniju na istinsko safari iskustvo. U ovim sušnim mesecima vreme je najbolje, divlje životinje se okupljaju oko izvora vode, a vlada iščekivanje dolaska Velike migracije u Masai Mara.
  • Jul je sav u znaku Velike migracije. Krajem meseca krda počinju da pristižu u rezervat. Vreme je suvo, ali savana i dalje nije prašnjava i mogući su povremeni pljuskovi.
  • U avgustu se fama oko Velike migracije ne smanjuje, čak je na vrhuncu. Temperature su prijatne i idealne za posmatranje životinja koje prelaze reku.
  • Septembar je treći mesec Velike migracije. I dalje se gleda, a vreme je i dalje suvo.
  • U oktobru krda počinju polako da napuštaju Masai Maru, ali Keniji ne nedostaje divljih životinja koje su tu bile pre Velike migracije i koje ostaju nakon nje (uključujući Velikih 5).
  • Novembar označava početak kratke kišne sezone i većina parkova i kampova ostaje otvorena, neki kampovi na platou Laikipia se zatvaraju. Uprkos kiši, ovo je dobar trenutak da uživate u manjoj gužvi i nižim cenama.
  • Decembar može biti veoma vruć sa potencijalnom kišom. Ali, posmatranje divljih životinja je i dalje spektakularno. Decembar je mesec za posmatrače ptica jer se njihov broj znatno povećava u ovo doba godine.

Šta je Velika migracija životinja na safariju?

Velika migracija je kretanje preko milion gnuova iz Serengetija u Tanzaniji na sever u susedni nacionalni park – Masai Mara. To je jedan od najspektakularnijih i najuzbudljivijih događaja u životinjskom svetu. Migracija se odvija svake godine, životinje se vode instinktom i idu ka zelenijim pašnjacima prateći kišu. Velika migracija počinje u julu, a završava sredinom septembra. Zbog promene klime vreme kretanja životinja varira, pa nekada krenu ranije, a nekada kasnije, ali okvirni period je od jula do sredine septembra. Koliko ukupno životinja učestvuje u migraciji? Podaci kažu da se migraciji priključi do 1, 5 miliona gnuova, blizu milion zebri i veliki broj drugih životinja (Grantove gazele, Tomsonove gazele, elande i impale). Najopasniji deo puta je prelazak preko reka Mara i Talek koje su prepune krokodila. Neke od njih ne pobegnu krokodilima koje žive za taj period.

Turisti koji planiraju safari u Keniji često imaju mnoga pitanja o migraciji. Najčešća pitanja i odgovori su:

  • U koje doba godine je Velika migracija gnuova? Migracija u Masai Mara obično počinje u julu i završava se u septembru. Tačni datumi se ne mogu znati sve dok se prva velika krda velikih gnuova ne okupe na severnoj ivici Serengetija u blizini Mare. Ponekad stada mogu stajati danima bez da prelaze reku Mara, tako da je teško predvideti kada pokret kreće.
  • Dakle, koje doba je najbolje za put da biste videli Veliku migraciju? Stručnjaci, na osnovu višedecenijskog iskustva, kažu da je najbolje doći sredinom jula pa sve do kraja avgusta. To je najbolje vreme za posmatranje migracije imajući na umu da je to događaj koji se odvija u etapama tokom nekoliko nedelja na različitim lokacijama duž granice Serengeti – Masai Mara. Ako tražite još približnije, avgust je dobitni mesec.
  • Gde gnuovi migriraju i odakle? Kretanje gnuova je iz Serengetija u Masai Mara. Gnuovi kreću u potragu za pašnjacima, ali tada počinje i sezona parenja i telenja. Gnuovi migriraju tokom godine u smeru kazaljke na satu pokrivajući ogromna područja koja sežu do južnog, centralnog i zapadnog Serengetija. Put ih na kraju vodi u Masai Mara negde od jula do avgusta. Njihovo putovanje nazad u Serengeti dešava se krajem oktobra, ali je ono manje spektakularno i više liči na sporo rasipanje.
  • Kako videti migraciju životinja? Migraciju možete videti tokom vožnje u safari vozilima. Safari vozilima upravljaju iskusni vozači koji su ujedno i vodiči i koji znaju na kojim tačkama gnuovi prelaze reku. Često je potrebno da se stacionirate na određenom mestu i čekate životinje. Većina loža i kampova su udaljena i do sat vremena vožnje od idealne tačke sa koje vidite migraciju. Većina turista koji dolaze da vide migraciju vrhuncem smatraju trenutak kada životinje prelaze reku. Mesta na kojima životinje prelaze nisu ista svake godine, neznatno se razlikuju, ali tu su vodiči da vas odvedu na pravo mesto.

Kako god okrenete, leto, zima, kiša ili sunce – Kenija je destinacija za bilo koje doba godine.

Post Tags :

Share :

lazar radovanovic

Poslednjih 8 godina sam proveo putujući po svetu a obišao sam preko 40 država i živeo u više njih. Trenutno sam stacioniran i živim u Istočnoj Africi, radim kao vodič na safari turama Globetrackera, živim u Keniji ali dosta vremena provodim i na Zanzibaru.

Pored ovog posla bavim se i SEO optimizacijom i izradom web sajtova, ono što me istinski čini srećnim i u čemu najviše uživam su putovanja!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Posetite Keniju

Ovo putovanje je prilika da doživite pravu avanturu i upoznate srce i dušu Afrike na način koji malo ljudi ima priliku da iskusi.

 

Ekspert za Aziju i Afriku Globetracker.

Naša ponuda obuhvata najbolje opcije za Safari u Keniji ali i druga avanturistička putovanja na lokacije kao što su ZanzibarMaldiviTajlandŠri Lanka, Uganda, Madagaskar i Filipini.