Kenija ima 25 nacionalnih parkova koji predstavljaju dragoceni deo prirodne baštine ove zemlje. Nacionalni parkovi privlače brojne posetioce iz celoga sveta i taj broj raste iz godine u godinu. Kenija je poznata po nacionalnim parkovima koji su dom za mnoge životinje, uključujući svetsku poznatu Veliku afričku petorku.
Nacionalni parkovi nisu samo važni zbog svoje biološke raznolikosti, oni imaju i veliki ekonomski značaj za Keniju. Turizam je jedan od ključnih sektora u ekonomiji Kenije, a nacionalni parkovi privlače veliki broj turista.
Verovatno najpoznatiji nacionalni park je Nacionalni park Masai Mara
-koji se nalazi u Velikoj Riftovoj dolini u Keniji i prostire se na 1510 kilometara kvadratnih. Graniči se sa Nacionalnim parkom Serengeti i zajedno učestvuju u najpoznatijem afričkom čudu – godišnjoj velikoj migraciji. Masai Mara je dom za više od 95 životinjskih vrsta i preko 400 vrsta ptica. Najveća atrakcija se dešava od sredine jula do sredine oktobra i to je najbolje vreme da posetite Masai Maru. Tada se dešava svetski poznata godišnja velika migracija gnuova, zebri, gazela, antilopa i impala. Životinje sredinom jula počinju da prelaze iz tanzanijskog Serengetija. Broj životinja koji učestvuje u velikog migraciji prelazi 2, 5 miliona životinja. Migracija je zaista čudesna. Zamislite toliki broj životinja koji u ogromnim stadima prelazi opasnu reku Maru u potrazi za svežom travom. U reci se, naravno nalaze krokodili koji žive za ovaj tren, i borba počinje.
Park je naziv dobio po plemenu Masai, odnosno, njima u čast. Pleme živi na ovome području otkako su migrirali iz sliva Nila pre nekoliko vekova. Na jeziku Maa Mara znači „uočen“, a to se odnosi na pejzaž koji pun malih grmova razbacanih po celoj savani. Ako ste u poseti Nacionalnom parku, možete posetiti selo Masai plemena i upoznati se sa njihovim načinom života, tradicijom i kulturom koja je zaista zanimljiva i nama neobična.
U sklopu nacionalnog parka Masai Mara postoji Masai Mara trougao, to je oblast kojom upravlja neprofitna organizacija za zaštitu prirode. Za Masai Mara trogao slovi da je jedna od najboljih destinacija na svetu za razgledanje divljih životinja. Kroz trougao teče reka Mara i to je tačka do koje životinje stižu nakon prelaska granice sa Tanzanijom tokom velike migracije. U trouglu imate priliku da vidite brojne životinje. Čuvena velika afrička petorka – slon, lav, leopard, nosorog i bivol, žive u trouglu Masai Mara. Uz malo sreće možete videti geparde, hijene, lisice sa ušima šišmiša i šakale sa crnim leđima i bočnim prugama. Trougao je takođe dom za nilske konje, krokodile, babune, bradavičaste svinje, impale, zebre, Tomsonove i Grantove gazele.
U našem programu posećujemo ovaj nacionalni park a sve ulaznice su uključene u cenu.
U podnožju Velike Riftove doline, okružen šumovitim i žbunastim livadama nalazi se Nacionalni park jezera Nakuru.
. Samo jezero od 45 kilometara kvadratnih je spektakularno i smešteno između dva brda. Jezero Nakura je samo jedno od soda jezera u Velikoj Riftskoj dolini i kao takvo privlači mnoge flamingose jer je ispunjeno algama kojima se flamingosi hrane. Zanimljivo je da je jezero Nakuru nekada bilo dom za milione flamingosa, ali su otišli usled porasta nivoa vode. Neko vreme ih skoro pa nije bilo, ali u poslednje vreme se vraćaju. Broj je daleko manji od milion, ali i dalje se može uživati u pogledu na ove zanimljive ptice.
Ovaj nacionalni park je jedno od najlepših utočišta za divlje životinje, a prostire se na 88 kvadratnih kilometara. Iako nije površinom veliko, dom je četvorici od velike petorke. Posetioci mogu uživati u širokoj ekološkoj raznolikosti i raznovrsnim staništima. Zamislite samo koliko se vrsta životinja može naći oko jezera i u samom jezeru Nakuru, na strmim padinama i živopisnim grebenima. Nacionalni park Nakuru je idealan za posmatranje ptica, planinarenje, piknik i vožnju. Ovde možete videti Velikog i Malog flaminga, ali i druge vodene ptice, uključujući i kopnene ptice kojih ukupno ima oko 450 vrsta. Kada govorimo o sisarima, ovde imate 56 različitih vrsta, uključujući retku Rotšildovu žirafu, bele nosoroge, bivole, zebre, leoparde, lavove, vodene koke i ostale.
Kenijska vlada je 1987. godine ovde u saradnji sa dobrotvornim apelacionim fondom za spasavanje nosoroga osnovala prvo utočište za nosoroge. Kada je utočište zvanično otvoreno ovde je bilo 19 nososroga (dva su već bila u Parku, 17 je došlo sa privatnog ranča u Soliju, a kasnije im se pridlužilo još 11 nosoroga). Nacionalni park Nakuru je odabran zato što je nosorozima potrebna velika količina vode dnevno, pa je zato jezero odličan izbor. Ovde trenutno živi 150 nosoroga od kojih je 80 % belih nosoroga, a 20 % crnih. U nekim drugim nacionalnim parkovima je teško videti belog nosoroga, a ovde je zaista lako. Najčešće se okupljaju na ivici jezera.
Park Nakuru je poznat i po brojnim vidikovcima – Enasoit, Medeni Mesec, greben Lavljeg brda itd, a ima i impozantan vodopad Makalia. Jedan od najpoznatijih vidikovaca je Babunska litica, to je stena na kojoj se nalaze babuni. Upravo zbog babuna ova litica je nadaleko poznata. Ali, poznato je i to da su babuni odlični i brzi lopovi, pa morate biti oprezni!
U našem programu posećujemo ovaj nacionalni park a sve ulaznice su uključene u cenu.
Nacionalni park Amboseli
-je okrunjen planinom Kilimandžaro, najvišim vrhom Afrike. Naziva se domom afričkog slona jer je populacija slonova zaista brojna. Nacionalni park Amboseli je jedan od najpoznatijih nacionalnih parkova u Africi, a naziv amboseli je masajska reč i znači „slana prašina.“ Amboseli je pravi izbor za one koji vole da posmatraju slonove u njihovim prirodnom okruženju. Ovde je u ponudi nekoliko različitih prirodnih staništa koji se mogu obići, isušeno korito jezera Amboseli, savane, suše i močvare sa izvorima sumpora. Oko Nacionalnog parka živi pleme Maasai i tokom obilaska parka, mogu se i oni posetiti da biste se upoznali sa njihovom autentičnom kulturom. Zanimljivo je da je Amboseli inspirisao Ernesta Hemigveja da napiše delo Snegovi Kilimandžara. Ulaz za odrasle je 60 USD, a za decu 35 USD.
Nacionalni park Južnog ostrva ili Nacionalni park Sibiloi
-je pravo mesto za one koji vole misteriju. Ostrvo je celo pokriveno vulkanskim pepelom, a po noći ostrvo prosto svetluca zbog brojnih otvora, pa su te činjenice stvorile mnoge priče o vešticama i zlim duhovima. Ako ostavimo po strani horor priče, na ostrvu se nalaze brojne ptice, čak i one retke. Podaci kažu da 23 vrste ptica biraju ostrvo kao mesto na kojem će se gnezditi, od njih su najzanimljivije golijatska čaplja, afrički skimer, afričke rode otvorenog kljuna i zmajevi lastavice. Između marta i maja ptice se vraćaju kući, pa je tada i najveća koncentracija turista jer je prizor zaista spektakularan. Pored ptica, ovde je i velika koncentracija krokodila. Dakle, ptice (ostrvo ima značajnu količinu ptica grabljivica), krokodili, veštice, duhovi čine ovo ostrvo ostrvom misterije, kako ga mnogi nazivaju. Ulaznice za odrasle su 22 USD, a za decu 13 USD.
Nacionalni park Cavo (Tsavo)
-se deli na zapadni i istočni. Podela je jedna, a površina najveća u Keniji, u parku se nalaze skoro svi sisari koje želite da vidite na safariju, a ptica ima oko 500 vrsta. Za Cavo se kaže da je zemlja lave, izvora i magičnih zalazaka sunca. Zapadni Cavo je prelepa i surova divljina od koje zastaje dah. Ekosistem se sastoji od otvorenih livada, šipražja i bagremovih šuma. Od životinja ovde se mogu videti slonovi, nosorozi, nilski konji, lavovi, leopardi, gepardi, bivoli, različite ptice i biljke. Zanimljivo je da se u Zapadnom Cavu nalaze neke od ugroženih biljaka – trska iz Basre i kosac. Istočni Cavo je poznat kao pozorište divljine. Jedno od najzanimljivijih prizora u Nacionalnom parku Cavo je prizor slona kako se kupa u reci Galani. Reka Galana uz 300 kilometara dugim platoom Jata, to je i najduži tok lave na svetu, čini avanturu za koju mnogi kažu da je jedinstvena, kako u Keniji, tako i u celom safari svetu. Ulaznice za odrasle su 52 USD, a za decu 35 USD.
Nacionalni park Najrobi
-ne zaostaje za drugim nacionalnim parkovima Kenije, a najveća prednost mu je blizina glavnog grada Kenije. Udaljenost Najrobija od Nacionalnog parka je svega 35 kilometara, nekih 15 minuta vožnje autom. Najrobi se zbog toga i naziva jedinom svetskom prestonicom divljih životinja. Blizina grada ne utiče na bogatstvo flore i faune, ovde se mogu naći i ugrožene vrste, na primer crni nosorozi, zatim žirafe i preko 400 zabeleženih vrsta ptica. Posetioci mogu uživati u izletištima, parku, ovde se nalaze i tri kampa kao i pešačke staze za planinare. Ulaznice za odrasle su 43USD, za decu 22 USD.
Na prostoru ugašenog vulkana nalazi se Nacionalni park i rezervat prirode planine Kenija.
Sa svojih 5 199 metara, Kenija je drugi najviši vrh Afrike i prostire se preko okruga Meru, Nieri i zahvata deo Kirinjage. Na planini se nalazi 12 glečera koji se brzo povlače, a četiri vrha glečerskih dolina su u obliku slova U. Planina ima neravne vrhove prekrivene glečerima, oko 20 jezera, a padine su prekrivene šumom i to je čini jednom od najimpresivnijih pejzaža u celoj Africi. Pejzaž, flora i fauna su nestvarno lepi, a park je ujedno i rezervat biosfere. Za pripadnike plemena Kikuiu planina Kenija nije samo geografski pojam, oni veruju da je planina dom Vrhovnog bića – Ngai. Vrhovno biće Ngai je prisutno i u kulturama plemena Masai i Kambi. Oni veruju da oni koji dolaze na planinu traže božansku i duhovnu hranu i da su dužni da planinu tretiraju s poštovanjem. Planina se može pohvaliti netaknutom divljinom, jezerima, glečerima, vrhovima nestvarne lepote, geološkom raznolikošću, šumama, mineralnim izvorima, retkim i ugroženim životinjama kao i jedinstvenom planinskom i alpskom vegetacijom sa 11 vrsta endemskim boljkama. Životinje koje se mogu ovde videti su bivoli, slonovi, crni i beli kolobusi i majmuni. Ulaznice za odrasle su 70 USD, za decu 40 USD.
Nacionalni park Saiva Svamp
-je idealno utočište za ljubitelje prirode i za one koji vole jutarnje šetnje dok još uvek nije previše vruće. Često se opisuje kao šumoviti raj ispunjen egzotičnim cvećem, drvećem i pticama. Takođe, dom je retkih i ugroženih poluvodenih antilopa Sitatunga kao i retkog Da Brazinog majmuna. Nacionalni park krase brojne šume, reke, travnata korita, a sve to su idealni uslovi za ptice kojih ima u izobilju. Od vodenih ptica između ostalih ovde se mogu videti mala jakana, siva čaplja i afrička crna patka, a šuma Nacionalnog parka skrivaju Narinu trogonu, jednu od najspektakularnijih šumskih ptica Kenije. Ulaznice u Park za odrasle su 22 USD, a za decu 13 USD.
Nacionalni park Ruma
-u sebi krije rečne šume, valovite savane i visoke litice, sve to čini neotkriveno bogatstvo divljih životinja i u sebi krije mir koji svaki posetilac nađe. Ovo je ujedno poslednje utočište u Keniji za ugroženu crvenu antilopu. Crvena antilopa ili Korongo na svalihi jeziku je treća po veličini među kenijskim antilopama. Ruma se nalazi u dolini reke Lambve, omeđena je strmom Kamnjamvom na jugoistoku i velkanskim brdima Ruri na severu. Ono što se u Rumi posebno ističe su ptice, posebno jer se ovde nalazi ugrožena plava lasta koja spada među retke selice. Zanimljivo je da je Nacionalni park Ruma jedino mesto u Keniji gde se plava lasta još uvek može videti. Plave laste u Keniju dolaze iz Tanzanije oko aprila i ponovo odlaze u septembru. Ulaznice za odrasle su 22 USD, za decu 13 USD.
Nacionalni park Ol Donjo Sabuk
-krasi mala planina prekrivena šumom. Ovde se može naći oko 45 vrsta ptica od kojih se ističu belobrki i sivoglavi vrabac tkalac, afrički pegavi vrabac, žalosni golub, afrički orao jasteb i purpurna sunčanica. Nacionalni park Ol Donjo Sabuk pruža neverovatno panoramsko iskustvo jer se pruža odličan pogled na susednu planinu Keniju. Kada je reč o životinjama, najbrojniji su bivoli, zatim leopardi, pavijani, mungosi, pitoni, gušteri i brojne druge. Ulaznica za odrasle je 22 USD, za decu 13 USD.
Ostrvo Ndere
-krasi mala planina prekrivena šumom. Ovde se može naći oko 45 vrsta ptica od kojih se ističu belobrki i sivoglavi vrabac tkalac, afrički pegavi vrabac, žalosni golub, afrički orao jasteb i purpurna sunčanica. Nacionalni park Ol Donjo Sabuk pruža neverovatno panoramsko iskustvo jer se pruža odličan pogled na susednu planinu Keniju. Kada je reč o životinjama, najbrojniji su bivoli, zatim leopardi, pavijani, mungosi, pitoni, gušteri i brojne druge. Ulaznica za odrasle je 22 USD, za decu 13 USD.
Čista avantura – Nacionalni park planine Longonot
-koja se uzdiže iz dna Velike Riftske doline je prizor koji se zaista treba doživeti. Planina je u stvari ugašeni vulkan, a za nju je karakteristično da je prekrivena gustom šumom koja se nalazi u krateru planine. Sa oboda kratera pruža se divan pogled na dolinu Rift pa sve do jezera Naivasha. Glavna atrakcija su bivoli, lavovi, leopardi, zebre, žirafe i Grantove gazele. Cena ulaznice za odrasle je 26 USD, za decu 17 USD.
Ako ste se nekada zapitali koja je osma planina po visini u Africi odgovor je planina Elgon
-koja se nalazi u sklopu Nacionalnog parka planine Elgon. Elgon je pravi vulkanski planinski džin koji se nalazi u visokoj magli zapadne Kenije. Planina obiluje lavirintskim pećinama nastalim od lave, ispucalim dolinama i kaskadiranim potocima. Zanimljivo je da pećine često posećuju krda slonova i još neke životinje, na primer bizoni koji su u potrazi za soli i mineralima kojima obiluju pećine. U pećini Making’eni, koja se nalazi na 1,5 km od Kituma nalazi se spektakularni vodopad koji je na mapi skoro svih posetilaca. Turisti mogu da istražuju šumu, vide pećine, uživaju u biciklima na uređenim stazama, planinare na stenama. Planinu Elgon krasi epitet „neukroćena“ i svi koji su je posetili potvrdili su to. Iako su staze uređene, planina i dalje ostaje divlja i neukroćena. Ulaznice za odrasle su 26 USD, za decu 17 USD.
Nacionalni park Meru
– čudesan, udaljen, sirov i nestvarno netaknut. Meru se nalazi u pustinji koja nije previše posećena, a čar ovog nacionalnog parka je što je okružen netaknutim prirodnim lepotama. U nacionalnom parku se nalazi čak 13 reka i brojnih planinskih potoka, pejzaž je raznolik, od šuma na obroncima planinskog lanca Niambene, severoistočno od planine Kenija, do širokih ravnica sa vijugavim rekama prošaranim palmama doum.
U Parku se mogu videti brojne životine, slon, Grevijeva zebra, lav, gepard, leopard, nilski konj, bivol, mrežasta žirafa. Krajolik je raznolik pa su i životinje raznolike. Zanimljivo je da se ovde mogu videti ugrožene vrste crnih i belih nosoroga. Crni i beli nosorozi su dosegli stepen kritične ugroženosti pa se nalaze 24 časa pod nadzorom. Svet ptica je takođe bogat i raznolik, ovde se nalazi preko 400 zabeleženih vrsta ptica. Neke od njih su: Petrova peraja koja se nalazi oko reka Murera i Ura, Pelova sova, vodomari, valjci i brojne druge.
U rekama se nalaze nilski konji, krokodili, brojne ribe. Zanimljivo je da je Park bio inspiracija Džoj Adamsonu za delo „Rođen slobodan“. Knjiga je priča o životu Adamsona i istraživanju među lavovima i gepardima. Lavica po imenu Elza je bila najpoznatija među životinjama i njen grob je obeležen u parku. Ulaznica za odrasle je 52 USD, za decu 35 USD.
Nacionalni park Aberdere
-koji se prostire na 767 kilometara kvadratnih je dom veličanstvenih vrhova i vodopada. Ono što se posebno ističe kada govorimo o ovome parku je pogled – otvorene močvare, guste šume, oštar i svež vazduh su recept za opuštanje, mir i spokoj. Zanimljivo je da je Nacionalni park Aberdere zbog pejzaža prozvan zemljom čuda. Park je poznat po bučnim vodopadima i magli koja se formira zbog velike koncentracije vode. Najpoznatiji je vodopad Karuru čija hladna, kristalno čista voda pada sa 300 metara. Odmah za njim je vodopad Gura koji izvire sa suprotne strane iste klisure. Ne treba zaboraviti ni vodopad Hanije i Magur koji pada preko ulaza u Kraljičinu pećinu.
Jedna od najvećih atrakcija su Zmajevi zubi, to je vulkanska formacija koja izgledom podseća na zmajeve zube u vilici. Zmajevi zubi se nalaze u severnom delu Parka. Još jedan od spektakularnih prizora su Vrhovi Blizanci ili Kule koji se nalaze u močvari, a posebno su upečatljivi kada je magla. Blizanci u stvari čini par stena koje se nalaze jedna do druge, a nastale su zbog vulkanskih formacija. Ovde se nalaze retke i ugrožene vrste divljih životinja – crni nosorog, crni several, crni leopard koji se zaista retko viđa, istočni Bongo (ogromna šumska antilopa). Takođe, ovde žive slonovi, bivoli, žirafe, plavi i kolobus majmuni, leopardi, lavovi, bradavičaste svinje, džinovske šumske svinje i mnoge druge.
Za ovaj Nacionalni park je karakteristična magla koja na ovome terenu izgleda zaista spektakularno, zamislite guste tropske šume obavijene maglom, nešto zaista neobično, zar ne? Vegetacija koja je pod bambusovim drvećem je omiljeno skrovište za retke i neuhvatljive šumske antilope. Još jedna zanimljivost po kojoj je Nacionalni park Aberdere poznat je činjenica da je princeza Elizabeta upravo ovde (tačnije u Treetops Lodge) saznala da joj je otac preminuo i da je ona od tog trenutka kraljica Engleske. Ulaznica za odrasle je 52 USD, za decu 26 USD.
Uz sve navedeno vidimo da je Kenija bogata zemlja. Ali, nacionalni parkovi u Keniji nisu bez izazova. Problemi su brojni – krivolov, gubitak staništa, sukobi između divljih životinja i ljudi, ali i klimatske promene, tihi ubica, predstavljaju ozbiljne pretnje. Kenijske vlasti o brojne organizacije za očuvanje prirode poduzimaju razne mere kako bi podigli svest o važnosti očuvanja prirode. Kenija je shvatila da su nacionalni parkovi dragoceni resursi koje treba čuvati i očuvati jer su blago ne samo za Keniju već za celi svet. Da li je svet to shvatio?
Za više informacija posetite naš blog safariukeniji.com