SAFARIUKENIJI.COM – Cene, Saveti i Iskustva

Najrobi i Šta Posetiti u Glavnom Gradu Kenije

blog

Najrobi je dinamična prestonica Kenije. Nalazi se na visokom platou gde neboderi i divlje životinje dele isti pejzaž. Zamislite ovu scenu: užurbana svetska metropola sa živopisnom kulturom, ukusi iz celoga sveta se mešaju na uličnim pijacama, a odmah izvan grada se nalazi Nacionalni park koji nudi uzbudljivo iskustvo safarija. Ako odmaknete pogled od nebodera videćete lavove i žirafe kako slobodno lutaju. Najrobi je grad koji svako treba da doživi i sigurno se treba naći na vašoj TO DO listi.

Mnogo je toga što Najrobi nudi, nebitno da li vas interesuje priroda, tradicija, životinja, savremena arhitektura. Najrobi ima za svakoga po nešto. Da krenemo…

Centar za žirafe

Žirafe se popularno nazivaju kratkodlakim brontosaurima današnjice i u Centru za žirafe ih možete videti izbliza, pomaziti i nahraniti hranom za žirafe. Centar je zvanično otvoren 1983. godine, ali njihova delatnost očuvanja ove vrste seže godinama ranije. Sami projekat su 1979. godine započeli Džon i Beti Lesli – Menvil koji su uzeli za zadatak da spasu gotovo izumrlu Rotšild žirafu. Tačnije, ona je jedna od najugroženijih podvrsta žirafa u celome svetu. Rotšildove žirafe su izumrle u Južnom Sudanu i Demokratskoj Republici. Trenutno žive samo u Keniji i Ugandi. Krenuli su tako što su uzeli bebu žirafu i krenuli sa programom uzgoja kako bi ponovo „oživeli“ ovu vrstu. Žirafe su prvo negovali na sopstvenom imanju, a ubrzo je nastao centar sa dodatkom privatnog centra za obrazovanje. Repopulacija je uspešno krenula i centar je uspeo da uvede plodne parove u brojne nacionalne parkove u Keniji. Ali, uvek su imali određeni broj životinja u svome centru.

Centar za žirafe je ranih osamdesetih otvoren za javnost i sada je deo veće neprofitne organizacije – Afričkog fonda za ugrožene divlje životinje. Pored žirafa, u Centru se nalaze i bradavičaste svinje koje lutaju terenom.

Giraffe Manor

U sklopu Centra za žirafe nalazi se i Giraffe Manor, luksuzni hotel sa 5 zvezdica. Priča o nastanku hotela je zanimljiva kao i sam hotel.

Osnivačima žirafa centra bilo je potrebno mesto za život, kao i žirafama. Slučajno su pronašli zidanu vilu koja je bila urasla u bršljan i tu su se nastanili. Vila se nalazila usred uzgajališta za žirafe, tako da su 24 časa mogli paziti šta se dešava u uzgajalištu. Nakon par godina, osnivači su došli na ideju da vilu pretvore u luksuzni hotel sa 10 soba pod nazivom „Giraffe Manor“. To se desilo i ovo je danas jedan od najpoznatijih i najneobičnijih hotela na svetu. Najveća atrakcija je to što žirafe svako jutro došetaju do hotela i doručkuju sa gostima. U zavisnosti od toga šta se nudi za doručak, žirafe biraju donji ili gornji sprat hotela, a glave su im tik uz glave gostiju, zaista jedinstveno iskustvo. Zamislite samo kakva je to turistička atrakcija i zanimljivost. Par godišnje poseti više od milion ljudi, a poznat je i u svetu slavnih, Mik Džeger i Volter Kronkajt su jedni od mnogih koji su se družili sa žirafama. Cene u hotelu za odrasle se kreću od 1,168 USD za odrasle, a za decu od 805 USD (deca starija od 11 godina se smatraju odraslima). Naravno, pogledajte i informišite se o cenama pre polaska jer cene variraju od tipa sobe, usluge i godišnjeg doba kada planirate odlazak.

Bomas of Kenya

Bomas je turističko selo u Najrobiju koje slavi tradicionalan način života i običaje kenijskih plemena. Na samo 6 milja od Najrobija nalazi se Kenija u malom, kako nazivaju Bomas. Ovde možete videti replike tradicionalnih domaćinstava, ili boma, iz 40 kenijske etničke grupe, zatim tradicionalne plesove koji se izvode u velikoj sali. Bomas je 1971. godine osnovala Kenijska turistička organizacija, osmislio ga je i isplanirao Barak Obama Stariji, iako ovih podataka nema na zvaničnom sajtu. Iako je bio jedan od glavnih idejnih tvoraca projekta, otpušten je u, po mnogima, kontraverznim okolnostima. Njegovi pretpostavljeni su bili nezadovoljni jer je previše toga odlučivao sam ne uzimajući u obzir druga mišljenja.

Uprkos problematičnom početku, Bomas je postao i ostao uspešan projekat. Ime turističkog sela potiče od reči boma što na svahili jeziku znači imanje. U selu se nalaze 23 replike sela od kojih je svako karakteristično za svoju etničku grupu. Neiskusnom oku sve kolibe izgledaju iste, ali ako bliže i pažljivije pogledate videćete razlike. Svaka koliba je odraz određene kulture, načina života i običaja. Na primer, planiranje koliba u poligamnim grupama odražava hijerarhiju, tu nalazimo kolibu prve žene, kolibu druge žene i tako redom. U drugim grupama veličina i raspored žitarica otkriva odgovornost i važnost pojedinih članova porodice. Različite metode gradnje, pregrade, uređenje kolibe takođe variraju između grupa naglašavajući važne kulturološke razlike.

Pored brojnih domaćinstava atrakcija je i sala sa 3000 mesta koja je jedna od najvećih u Africi. Uzgrađena je u obliku afričke kolibe i u njoj se svakodnevno izvode pesme i plesovi iz mnogih etničkih skupina u Keniji. Izvođenja predstavljaju šarenolik plemenski kulturni opus i uključuju sve etničke skupine – od plesa Kalenjin ratnika do svahili taarab muzike kao i ceremonnija obrezivanja Kikuiu (ipak se stvarno obrezivanje ne vrši na bini). Posetiocima je na usluzi i restoran Utamaduni gde se služe tradicionalna jela iz Kenije, ali u ponudi je i međunarodna kuhinja.

Bomas je otvoren svakog dana od 10 do 18 časova, predstave se održavaju od ponedeljka do petka u terminu od 14.30 do 18 časova. Vikendom i državnim praznicima predstave se održavaju od 15.30 do 17.15 časova, ulaznica je 2000 kenijskih šilinga, što je oko 15 Američkih dolara.

Sirotište za životinje u Najrobiju

U sklopu Nacionalnog parka Najrobi nalazi se sirotište za životinje koje je najstarije sirotište ove vrste u Keniji. Sirotište je osnovano 1964. godine i u njemu je smešteno preko 20 vrsta životinja i ptica kojima je potrebna nega i rehabilitacija nakon povrede ili napuštanja. U sirotištu se nalaze lavovi, gepardi, šakali, hijene, nojevi, papagaji i mnoge druge životinje koje godišnje poseti preko 200 000 ljudi. Sirotište ima i obrazovno – vaspitnu funkciju, nije redak slučaj da se ovde dovode školska deca. Dva su razloga za to, obrazovni se odnosi na činjenicu da mnoge životinje deca neće videti u divljini, a vaspitni da vide šta čovek može uraditi životinji. Deca se lako povezuju sa životinjama i nesvesno razvijaju empatiju.

Iako mnoge životinje zamimšljamo kao veličanstvene, snažne, prizor koji ovde vidimo daleko je od toga. Svaku od tih životinja čuvari parka dovode na lečenje pre nego što bude ubačena u program rehabilitacije koji će joj pružiti drugu šansu za život. Glavni cilj sirotišta je da se oporavljena životinja vrati u svoje prirodno stanište. Sirotište se nalazi u sklopu Nacionalnog parka Najrobi, samo 20 minuta od centra. Otvoreno za javnost svakog radnog dana od 8.00 do 17.00, a sve više safari tura uključuju posetu ovome mestu.

Gradski park Najrobija

Gradski park Najrobija je ušuškan u prometnim ulicama Najrobija i dom je za brojne majmune, ali i ugrožene biljke. Na prvi pogled deluje kao većina parkova u velikim gradovima, ali što dublje ulazite videćete da je ovaj park poseban. U domu živi na stotine Sajksovih majmuna i nije čudno ako ih vidite. Park održava grupa volontera koji nose naziv Friends of City Park, kutije za donacije se nalaze na nekoliko mesta u parku i posetioci rado daju prilog kako bi podržali njihov rad. Botaničke bašte Gradskog parka su priča za sebe. Od skoro 6oo biljnih vrsta 110 su one koje se smatraju visoko prioritetnim, a 16 je endemskih vrsta. Sedam biljaka se javlja samo u Keniji, a 9 su regionalni endemi koji se nalaze samo u istočnoj Africi. Neke od tih biljaka su Aloe Ballii poznatija kao Aloja na drvetu i Borassus aethiopumvelika palma koja raste i do 25 m u visinu. U blizini parka nalazi se Memorijalna bašta mira Murumbi koja je otvorena u martu 2009. godine i posvećena je Džozefu Murumbiju, kenijskom političaru koji je bio drugi potpredsednik zemlje.

Nacionalni muzej Najorbi

Nacionalni muzej Najrobija je udaljen nekih 20 minuta od Centralnog poslovnog okruga. Muzej je 1910. godine pokrenula grupa entzijastičnih prirodnjaka koji su bili deo Prirodnjačkog društva Istočne Afrike i Ugande. Tada im je bilo potrebno mesto za čuvanje raznih kolekcionarskih predmeta. Muzej se prvobitno nalazio u sadašnjoj Niaio Kući koja je vremenom postala premala, 1929. godine kolonijalna vlada izdvaja sredstva za gradnju muzeja na Muzej Hilu koji je zvanično otvoren 1930. godine. 2005. godine Muzej u Najrobiju otvara svoja vrata nakon projekta modernizacije i proširenja, a 2008. godine dobija naziv pod kojim ga mi danas poznajemo – Nacionalni muzej Najrobija.

U Muzeju se nalaze stalne i privremene postavke koje mame turiste iz celoga sveta. Stalne postavke su: Kolevka ljudske vrste, Priča o sisarima, Istorija Kenije, Galerija ciklusa života, Numizmatička izložba. Muzej ima za cilj da očuva bogato nesleđe Kenije, a pored mzeja posetiocima su na raspolaganju brojni marketi sa suvenirima, kafić i botaničke bašte. Radno vreme je svakog dana u nedelji od 8.30 do 17.30. Ulaz u muzej je oko 10 USD.

Restoran Karnivore (Carnivore)

Karnivore je poznati restoran u Najrobiju, nalazi se u predgrađu Langata. Restoran je otvoren sada već davne 1999. godine i najveća atrakcija je bila to što su služili meso divljih životinja (žirafa, gnu, noj i krokodil) koje su uzgajane na ranču Hopkraft koji se nalazi nekih 40 kilometara van Najrobija. Kenija je 2004. godine zabranila prodaju mesa divljači i od tada restoran služi uzgojeno nojevo i krokodilsko meso. Meso je nabodeno na masajske mačeve, kuvano na uglju i servirano na tanjirima od livenog gvožđa. Vegeterijanci, ne brinite se, restoran ima i vegeterijansku opciju. Na listi 50 najboljih restorana sveta, ovaj restoran je zauzeo 47. mesto.

U okviru restorana nalazi se poznati Simba Salon, noćni klub kapaciteta 2 500 mesta. Ovde se često održavaju koncerti na kojima nastupaju lokalni ali i svetski umetnici kao što su Shaggi, Tevin Campbell, TOK i Sean Paul. Cena obroka za jednu osobu se kreće od 35 USD a za taj novac imate neograničenu konzmaciju mesa uključujući i meso krokodila.

Kitengela Glass

Negde 1970 – ih godina nemačka umetnica art brut-a, Nani Kroz je došla u pustinju preko puta Najrobi nacionalnog parka. Sve je bilo u najboljem redu, samo nije mogla zamisliti da će joj sunce toliko smetati. Sunca je previše, a drveća premalo. Ali, Nani Kruz se dosetila i počela da pravi skulpture kako bi stvorila veštački hlad. Počelo je kao zanimacija, a pretvorilo u oazu usred pustinje. Danas je naselje Kitengela zajednica koja okuplja umetnike i posetitelje ukrašena baštom skulptura koje podsećaju na ostvarenja Antonija Gaudija i sela Hobit. Umetnička dela se nalaze na svakom kutku i prikazuju fantastičan svet zmajeva, leptira i divova. Fantastični svet umetnika se sasvim spojio sa prirodom da bi za neka verovatno poverovali da su tvorevina prirode, a ne čoveka.

Muzej Karen Bliksen

Nekih 12 kilometara izvan centra Najrobija nalazi se Muzej Karen Bliksen. To je stogodišnja seoska kuća na 6 000 hektara u podnožju brda Ngong u Keniji. Vlasnici kuće su bili švedski baron Bror fon Bliksen i njegova supruga Karen Bliksen koja je stekla svetsku slavu memoarima „Iz Afrike“ 1937. godine. Nakon smrti supružnika, danska vlada 1964. godine kupuje kuću i poklanja je Keniji kao poklon zbog stečene samostalnosti od Britanaca. Nacionalni muzeji Kenije 1985. godine kupuju imovinu i otvaraju je godinu kasnije, 1986. godine. Muzej slavi rad Karen Bliksen upravo na mestu koje je, kako je izjavila, najviše volela. Muzej je otvoren svakog dana u nedelji od 9.30 do 18.00. Ulaznice i za decu i odrasle su 15 USD.

Najrobi je po mnogo čemu jedinstven grad, ovde možete da šetate ulicama, uživate u arhitekturi, a već za pola sata da se nađete u divljini i posmatrate životinje, a možete i samo malo da se odmaknete od centra i uživate u obroku sa žirafama. Polazna je tačka za brojne safari ture, mnogi ga nazivaju i safari prestonicom Afrike. Zbog svog položaja privlači turiste koji žele da istraže divlju, ali i urbanu Afriku. Najrobi im to omogućuje, i to ga čini jedinstvenim.

Post Tags :

Share :

lazar radovanovic

Poslednjih 8 godina sam proveo putujući po svetu a obišao sam preko 40 država i živeo u više njih. Trenutno sam stacioniran i živim u Istočnoj Africi, radim kao vodič na safari turama Globetrackera, živim u Keniji ali dosta vremena provodim i na Zanzibaru.

Pored ovog posla bavim se i SEO optimizacijom i izradom web sajtova, ono što me istinski čini srećnim i u čemu najviše uživam su putovanja!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Posetite Keniju

Ovo putovanje je prilika da doživite pravu avanturu i upoznate srce i dušu Afrike na način koji malo ljudi ima priliku da iskusi.

 

Ekspert za Aziju i Afriku Globetracker.

Naša ponuda obuhvata najbolje opcije za Safari u Keniji ali i druga avanturistička putovanja na lokacije kao što su ZanzibarMaldiviTajlandŠri Lanka, Uganda, Madagaskar i Filipini.